Turecki minister obrony Nurettin Canikli ogłosił, że zwycięzcą przetargu na budowę czterech korwet dla Pakistanu została właśnie Turcja. Tym samym Pakistan stanie się pierwszym eksportowym użytkownikiem okrętów typu Ada.

Umowa została podpisana w obecności przedstawicieli władz, sił zbrojnych i środowisk przemysłowych obu krajów w Rawalpindi. Nie zdradzono żadnych szczegółów kontraktu. Wiadomo jedynie, że Pakistan zamówił cztery korwety. Pierwsza para powstanie w stoczni tureckiej marynarki wojennej w Stambule, druga w lokalnej stoczni w Karaczi. Okręty mają zostać dostarczone w latach 2023–2024.

Pakistan zainteresował się korwetami typu Ada w roku 2015. W ubiegłym roku na salonie przemysłu obronnego IDEF 2017 podpisano list intencyjny w sprawie zakupu okrętów.

Decyzja o zakupie korwet jest kolejnym elementem zacieśniania turecko-pakistańskiej współpracy wojskowej. W 2016 roku Savunma Teknolojileri Mühendislik (STM) wygrał przetarg na modernizację pakistańskich okrętów podwodnych typu Khalid. Natomiast pod koniec maja bieżącego roku Pakistan podpisał umowę na zakup trzydziestu śmigłowców szturmowych T129 ATAK.

Zobacz też: Pakistan kupił chińskie fregaty

(dailysabah.com)