Pakistański minister obrony Rana Tanveer Hussain poinformował o zawarciu z Chinami umowy na zakup ośmiu okrętów podwodnych. Kontrakt będzie równolegle realizowany w obu krajach.

Doniesienia o zainteresowaniu Islamabadu chińską ofertą krążyły już od jakiegoś czasu. Hussain nie zdradził szczegółów kontraktu, więc ciągle nie wiadomo na jaki konkretny typ okrętów zdecydował się Pakistan i ile będzie to kosztować. Wiadomo, że cztery jednostki powstaną w Chinach, a w tym samym czasie kolejne cztery powstaną w Karachi Shipyard and Engineering Works. Kontrakt a także obejmować powstanie w Karaczi centrum szkoleniowego dla załóg nowych okrętów. Najprawdopodobniej Pakistan wybrał jednostki typu 039A, znanego także jako typ 041, lub ich eksportową wersję S20.

Pakistańska stocznia ma już pewne doświadczenia w budowaniu okrętów podwodnych. Na licencji powstał już w niej Hamaz, trzecia jednostka francuskiego typu Agosta 90B, a dwie poprzednie, Khalid i Saad, przeszły w niej remont połączony z instalacją napędu niezależnego od powietrza.

(atimes.com, fot. United States Naval Institute News Blog)

United States Naval Institute News Blog