W poniedziałek na jednym z pakistańskich poligonów przeprowadzono udane testy pocisku balistycznego Hatf II (Abdali), poinformowały pakistańskie siły zbrojne.

Hatf II jest pociskiem krótkiego zasięgu (180 km), z możliwością przenoszenia głowic nuklearnych oraz precyzyjnych. Jak podała ISPR (Inter-Services Public Relations – służba prasowa pakistańskiej armii) „[pocisk, przyp. aut.] zapewnia siłom strategicznym Pakistanu zdolność działania na poziomie operacyjnym, czym uzupełnia zdolności działania na poziomie taktycznym i strategicznym, które Pakistan już posiada.” Podczas testu obecny był dowódca sił strategicznych generał porucznik Tariq Nadeem Gilani, starsi oficerowie oraz naukowcy.

Motorem rozwoju pakistańskich sił strategicznych jest rywalizacja z Indiami. Oba kraje przyznały się do posiadania broni jądrowej w roku 1998. Trwający ciągle konflikt o Kaszmir zagroził nawet w 2002 r. kolejną wojną pomiędzy oboma państwami, o tyle groźną i nieprzewidywalną, że tym razem z groźbą użycia broni jądrowej. Na szczęście rok temu wznowieniu uległ proces pokojowy wznowiony po trzyletniej przerwie spowodowanej zamachami w Bombaju z roku 2008.

Wszystkie pakistańskie pociski balistyczne noszą nazwy na cześć muzułmańskich zdobywców.

(tribune.com.pk, ISPR)