Wysoki rangą urzędnik pakistańskiego ministerstwa obrony oświadczył, że Islamabad jest zniechęcony oporem Kongresu Stanów Zjednoczonych, który nie chce zezwolić na zakup małej partii ośmiu wielozadaniowych myśliwców F-16: dwóch w wersji jednomiejscowej i sześciu w wersji dwumiejscowej.

Obecnie umowa jest rozpatrywana przez Kongres po zatwierdzeniu jej przez Departament Stanu USA. Wydaje się, że w przypadku odmowy Pakistańczycy nie będą prosić o ponowne przemyślenie decyzji. Potencjalna sprzedaż amerykańskich maszyn do Pakistanu wywołała oburzenie w Nowym Delhi. Spowodowała także sprzeciw reprezentanta Beludżystanu Mehrana Marriego w Radzie Praw Człowieka ONZ, który stwierdził, że maszyny zostaną użyte przeciwko ludności pakistańskiej prowincji.

Transakcja miałaby objąć również czternaście celowników nahełmowych JHMCS, osiem radarów AN/APG-68(V)9, osiem pakietów walki radioelektronicznej ALQ-211(V)9 AIDEWS, a także części zamienne, wyposażenie serwisowe i wsparcie logistyczne. W ostatnim czasie IHS Jane’s informowało, że, gdy umowa na osiem F-16 dojdzie do skutku, Islamabad będzie zainteresowany zakupem kolejnych dziesięciu samolotów wielozadaniowych tego typu.

Według źródła w pakistańskim resorcie obrony w przypadku ostatecznej odmowy władze w Islamabadzie zamierzają zwrócić się do Federacji Rosyjskiej i Francji w sprawie pozyskania myśliwców, które do 2020 roku zastąpią obecnie wykorzystywanych 190 samolotów. Problem jest jednak większy, dla Pakistanu bowiem francuskie samoloty są „bardzo drogie, a rosyjskie nie tak dobre, jakby chcieli”. We wrześniu ubiegłego roku Rosja oferowała Pakistańczykom zakup wielozadaniowych Su-35.

Władze w Islamabadzie twierdzą, że na rodzimy program przezbrojenia istotny wpływ mają indyjskie zakupy obronne. Indie już teraz pracują nad planem zastąpienia obecnej floty samolotów, zmuszając Pakistan do podobnych poczynań.

Zobacz też: Jednak będą F-16 dla Pakistanu?

(defenseworld.net; na zdjęciu rosyjski Su-35S, fot. Dmitriy Pichugin na licencji GNU Free Documentation License, via Wikimedia Commons)