Wysokiej rangi przedstawiciel wojsk lotniczych Pakistanu ujawnił wczoraj, że kraj ten otrzymał niedawno pewną liczbę myśliwców wielozadaniowych F-16A i F-16B zakupionych od Jordanii. Dokładnej liczby maszyn nie ujawniono, ale źródło określiło, że jest to „jedna eskadra”. Informacje na temat transakcji pojawiały się w mediach od kilku miesięcy, najczęściej podawaną liczbą było wówczas dwanaście F-16A i jeden F-16B, wyprodukowanych w standardzie Block 15, ale w międzyczasie zmodernizowanych.

Według informacji IHS Jane’s nowo otrzymane maszyny przydzielono do 19. Eskadry stacjonującej w bazie Muszaf w prowincji Pendżab. Mają one pomóc odciążyć flotę pakistańskich F-16, które są obecnie bardzo intensywnie wykorzystywane w walkach z ugrupowaniem Armia Islamu przy granicy z Afganistanem.

Do tej pory tamtejsze lotnictwo dysponowało dwunastoma F-16C i sześcioma F-16D oraz około pięćdziesięcioma F-16A i B, które w ostatnich latach przeszły w zakładach TAI w Turcji modernizację do standardu Block 52. Poza Viperami pakistańskie siły powietrzne posiadają również mieszankę francuskich Mirage’ów III i Mirage’ów 5 oraz chińskich Chengdu F-7 i chińsko-pakistańskich JF-17. Ponoć trwają negocjacje z innymi użytkownikami F-16 na temat przejęcia kolejnych egzemplarzy tego amerykańskiego myśliwca.

(janes.com; fot. Caycee Cook, US Air Force)