Pakistański Instytut Studiów nad Konfliktami i Bezpieczeństwem (PICSS) opublikował raport podsumowujący poziom aktywności terrorystów w kraju. Według zebranych danych rok 2018 przyniósł znaczną poprawę sytuacji w Pakistanie. Liczba ataków ekstremistów zmniejszyła się o 45% w stosunku do roku 2017. W omawianym okresie doszło do 229 ataków, w których zginęło 509 osób (357 cywilów i 152 członków służb bezpieczeństwa).

Momentem przełomowym dla poprawy sytuacji w Pakistanie była przeprowadzona w 2014 roku operacja „Zarb-e-Azb”. Wtedy rozpoczął się zauważalny spadek aktywności terrorystów. Od tamtego czasu średnia liczba zamachów w miesiącu spadła z trzydziestu pięciu do dziewiętnastu.

O ile ogólnokrajowe tendencje napawają optymizmem, o tyle sytuacja w poszczególnych prowincjach nie wygląda aż tak pozytywnie. Najbardziej narażoną prowincją wciąż jest Beludżystan. Doszło tam do dziewięćdziesięciu dziewięciu ataków, w których śmierć poniosły aż 354 osoby, a 570 zostało rannych. Drugim regionem wyróżniającym się wysoką aktywnością terrorystów są Terytoria Plemienne Administrowane Federalnie (FATA). Bojownicy uderzali tam sześćdziesiąt pięć razy i zabili łącznie 105 osób.

Znacznie zmniejszyła się również liczba operacji pakistańskich służb specjalnych. Większość zorganizowano w Pendżabie, Beludżystanie i Sindh. Podczas wszystkich akcji zatrzymano łącznie 360 osób, z czego 123 w Beludżystanie, a 102 – w prowincji Sindh.

Zobacz też: Pakistan zainteresowany rosyjską bronią

(pakistantoday.com.pk)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Michael Zeltakalns