Pakistan podpisał wczoraj z chińskim konsorcjum stoczniowym China Shipbuilding Trading Company umowę zakupu dwóch fregat typu 054A. Oznacza to, że spełniły się zapowiedzi, o których pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku.

Jest to już drugie pakistańskie zamówienie na okręty typu 054A. Pierwsze – również na dwie jednostki – złożono niemal dokładnie rok temu. Chińskie fregaty zajmą miejsce czterech okrętów typu Tariq, czyli pobrytyjskich fregat typu 21, wywodzących się z lat sześćdziesiątych i kupionych w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku.

Wszystkie cztery jednostki typu 054A powinny być w służbie do 2021 roku. Będzie to już druga grupa chińskich fregat w pakistańskiej flocie. Obecnie w służbie są cztery jednostki typu 053H3, dostarczone w latach 2009–2013. Znane są w Pakistanie jako typ Zulfiquar.

Pierwsza fregata typu 054A podniosła chińską banderę w 2008 roku. Główne uzbrojenie tych okrętów to trzydzieści dwie wyrzutnie pionowego startu, z których można odpalać pociski przeciwlotnicze HQ-16 i rakietotorpedy Yu-8. Obsadza je 165-osobowa załoga.

Zobacz też: US Navy myśli o nowych krążownikach

(dailytimes.com.pk)

US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Diana Quinlan