Według lokalnych źródeł Pakistan podpisał z Egiptem umowę w sprawie pozyskania myśliwców Mirage 5. Obie strony negocjowały porozumienie przez kilka lat. O przypieczętowaniu umowy poinformował na Twitterze dziennikarz Alan Warne z Asian Military Review, który przeprowadził wywiad z Mujahidem Anwarem Khanem, szefem pakistańskich sił powietrznych. Podczas wywiadu, przeprowadzonego w kwaterze głównej lotnictwa wojskowego w Islamabadzie, rozmawiał także między innymi o potyczce z Indiami 27 lutego i samolocie JF-17 Block 3.

Pakistańczycy pozyskują Mirage’e 5, aby przeznaczyć je głównie na części zamienne do już używanych samolotów tego typu. Przed kanibalizacją sprawdzą jednak, czy niektóre z maszyn nadają się do tego, aby na nich latać. Pakistańskie lotnictwo wojskowe ma otrzymać trzydzieści Mirage’ów 5 w różnych wariantach. Będą to maszyny, które Kair zmodernizował w latach 2008–2010 w ramach programu Horus. W ubiegłym roku tamtejszy resort obrony zdecydował o wycofaniu wszystkich Mirage’ów ze czynnej służby, opierając się na wykorzystaniu Rafale’i.

Ewentualna sprzedaż maszyn do Pakistanu obwarowana jest zgodą Pałacu Elizejskiego, zaś przekazanie informacji przez wysokiego rangą dowódcę pakistańskich sił zbrojnych pozwala sądzić, że Paryż zgodził się na transfer uzbrojenia.

Zobacz też: Egipt zamówił Su-35

(defenseworld.net, propakistani.pk)

Sgt. L.C. Clipper