24 grudnia pojawiła się informacja – jeszcze niepotwierdzona – że pakistańskie ministerstwo obrony zamierza pozyskać 236 chińskich samobieżnych haubic SH-15 kalibru 155 milimetrów, produkowanych przez China North Industries Corporation (Norinco). Jeśli wiadomość się potwierdzi, nie będzie w tym nic sensacyjnego, gdyż od wielu lat pakistańskie siły zbrojne dążą do wzmocnienia potencjału artylerii, szczególnie poprzez zwiększenie mobilności pododdziałów.

Ponadto Islamabad już wcześniej korzystał z chińskich produktów przemysłu obronnego, także w przypadku artylerii. Według danych posiadanych przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) Pakistan kupił już trzydzieści sześć haubic samobieżnych SH-1 (na zdjęciu tytułowym) kalibru 155 milimetrów w latach 2013–2014.

Co więcej, haubicę SH-15 zaprezentowano podczas pakistańskiego salonu zbrojeniowego IDEAS w Karaczi w listopadzie 2018 roku. Po raz pierwszy Norinco pokazała ją nieco wcześniej, w czasie China International Aviation & Aerospace Exhibition 2018. Już wówczas pojawiły się pierwsze pogłoski o zainteresowaniu pakistańskiego resortu obrony tym typem uzbrojenia.

Obecnie pakistańskie wojska lądowe eksploatują samobieżne gąsienicowe haubice M109A5, ale Islamabad zapowiedział modernizację sił artyleryjskich za pomocą nowych systemów na platformach kołowych. Dowództwo pakistańskich wojsk lądowych stoi jednak na stanowisku, że idealnym rozwiązaniem może być pozyskanie jeszcze lżejszych haubic, które byłyby przenoszone przez śmigłowce na zawiesiu.

SH-15 to nowa chińska samobieżna haubica (zmodernizowana wersja haubicy SH-1) zabudowana na kołowym podwoziu ciężarówki Shaanxi z opancerzoną kabiną. Zapewnia ona ochronę przed ostrzałem z broni małokalibrowej i odłamkami pocisków artyleryjskich. Kabina dla załogi ma dwa duże kuloodporne okna z przodu, a po każdej stronie znajduje się dwoje drzwi. Na dachu kabiny, w środkowej części, widoczne jest wgłębienie, w którym w położeniu marszowym znajduje się lufa.

Donośność SH-15 to 20 kilometrów przy wykorzystaniu standardowej amunicji i 53 kilometry przy strzelaniu pociskami artyleryjskimi z dodatkowym napędem rakietowym. Haubica ma pięcioosobową załogę i waży około 22 ton.

Zobacz też: Kaszmir: Debiut bojowy haubic Dhanush

(armyrecognition.com)

CNR