Pakistan umożliwił sprzedaż chińskich pocisków przeciwczołgowych HJ-8 do kilkunastu krajów. W obrocie są zarówno pociski chińskiej produkcji, jak i licencyjne z Pakistanu.

HJ-8 to kierowany przewodowo pocisk o zasięgu, w zależności od wersji, od trzech do czterech tysięcy metrów, który wszedł do służby w połowie lat 80. Jeszcze pod koniec tej samej dekady pokonał amerykańskiego TOW i został podstawowym pociskiem przeciwpancernym pakistańskiej armii. Islamabad zdecydował się nawet na uruchomienie licencyjnej produkcji pod nazwą Baktar-Shikan. Od tamtej pory wyprodukowano około dziesięciu tysięcy pocisków, które trafiły na uzbrojenie dwudziestu państw w tym: Maroka, Egiptu, Syrii, Bośni i Hercegowiny, Bangladeszu, Kenii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Peru.

Nie wiadomo ile z tych kontraktów zostało zawarte za pośrednictwem Islamabadu, ani które obejmowały pociski produkcji chińskiej, a które pakistańskiej. HJ-8 są wykorzystywane przez wszystkie strony wojny domowej w Syrii, były także intensywnie używane podczas wojny w byłej Jugosławii. Dzięki swojemu pośrednictwu Pakistan stara się zdobyć większe zaufanie Pekinu, a tym samy dostęp do bardziej zaawansowanych technologii.

(wantchinatimes.com, fot. Chamal Pathirana na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported via Wikimedia Commons)