Przedsiębiorstwo China North Industries Corporation (Norinco) poinformowało o dostarczeniu zestawów przeciwpancernych pocisków kierowanych Hóng Jiàn-12 (Czerwona Strzała) do nieujawnionego klienta. Jednym z prawdopodobnych odbiorców jest Pakistan. Służba prasowa nie podała żadnych szczegółów na temat wartości kontraktu, liczby zamówionych wyrzutni i pocisków ani daty podpisania kontraktu.

Eksportowy wariant tych pocisków nosi oznaczenie HJ-12E. Konstrukcja i zasada działania pocisków naprowadzanych na cel metodą optoelektroniczną przypomina izraelskie Spike’i lub amerykańskie Javeliny. Przez chińskie źródła HJ-12 określany jest jako pierwszy przenośny zestaw ppk w pełni powstały w Chinach. Tamtejsze wojska lądowe stosują HJ-12 jako uzbrojenie bojowego wozu piechoty VN-17.

Zestaw waży 22 kilogramów, pocisk – 17 kilogramów. Długość wyrzutni to 1,25 metra, a pocisku – niespełna 1 metr przy średnicy 0,14 metra. Pocisk wyposażony jest w tandemową głowicę kumulacyjną o penetracji 1100 milimetrów stali wyposażonej w osłonę reaktywną (wartość tę podają źródła chińskie).

Dysze silnika marszowego pocisku umieszczone są po bokach korpusu. Producent zapewnia, że do jego obsługi wystarczy jeden żołnierz, który korzystając z trybu „wystrzel i zapomnij, po odpaleniu pocisku może wycofać się w bezpieczne miejsce. W tylnej części pocisku znajduje się komponent odpowiadający za tak zwany zimny start. Pozwala to na odpalenie silnika kilka metrów od miejsca startu. Daje to możliwość użycie zestawu z ciasnych pomieszczeń i schronów.

W skład zestawu wchodzi optoelektroniczny moduł startowy z obiektywem i okularem na składanym trójnogu. Zestaw działa w dwóch trybach. W trybie nocnym, wykorzystując system obserwacji w podczerwieni, posyła pociski na odległość 2 kilometrów. W trybie dziennym korzysta z kamery telewizyjnej i jest zdolny do rażenia celów na dystansie 4 kilometrów. Nie dysponuje jednak światłowodem, który zapewnia strzelcowi możliwość śledzenia celu aż do trafienia i zmiany celu.

Zobacz też: Pakistan: Z-10 alternatywą dla T-129 i AH-1Z

(janes.com)

Mztourist, na licencji CC BY-SA 4.0