Urałwagonzawod opracował pakiet modernizacyjny dla czołgów podstawowych T-80BW/T-80U, który według Rosjan ma sprawić, że ich pojazdy pancerne będą dorównywały nowoczesnym czołgom zachodnim, takim jak Leopard 2A5/A6 i M1A1/A2 Abrams. Czołgi T-80B produkowano w latach 1979–1991, później zaś modernizowano je, tworząc nowe warianty, takie jak T-80BW i T-80U/T-80UD. Według raportu Military Balance 2016, opracowanego przez londyński think-thank International Institute for Strategic Studies, Rosjanie utrzymują w służbie liniowej co najmniej 450 maszyn tego typu, zaś około 3 tysięcy zalega w magazynach.

Przedsiębiorstwo państwowe Omsktransmasz, spółka zależna Urałwagonzawodu, opracowała zestaw modernizacyjny, który ma znacznie zwiększyć możliwości bojowe czołgu. Według spółki ma przyczynić się to również do zaoszczędzenia środków budżetowych rosyjskiego ministerstwa obrony. Omsktransmasz stara się wypełnić lukę po sprzęcie, którego produkcji zaprzestano kilka lat temu. Dotyczy to systemów kierowania ogniem 1A33, przeciwpancernych pocisków kierowanych 9K112-1, automatycznych mechanizmów ładowania, czujników wiatru i instalacji gaśniczych.

Unowocześnione czołgi T-80BW/T-80U zostaną wyposażone w systemy celownicze PN-72 Sosna-U, na który składają się celownik optyczny, dalmierz laserowy i kamera termowizyjna, a także kanał dzienny z powiększeniami cztero- lub dwunastokrotnym. Dzięki temu systemowi donośność skuteczna działa zwiększa się do 3,3 kilometra w dzień i w nocy. Sosna-U jest uzupełniony przez zmodyfikowany celownik optyczny 1P67, używany w sytuacjach awaryjnych. Zintegrowany dalmierz laserowy ma maksymalny zasięg 7,5 kilometra. Stanowisko kierowcy wyposażone jest w dzienno-nocny przyrząd obserwacyjny TWN-5/TWN-5M o zasięgu widzenia 80–160 metrów.

Omsktransmasz oferuje również nową radiostację R-168-25U-2 i zmodernizowany interkom, co ma poprawić komunikację i jakość dowodzenia. Zmodernizowane czołgi otrzymają nowe podręczne gaśnice do szybkiego użycia i system ochrony zbiorowej załogi PKUZ-1A, w tym urządzenia filtrowentylacyjne. Uzbrojenie główne nadal stanowić będzie działo 2A46M/2A46M-5 kalibru 125 milimetrów.

Pakiet modernizacyjny dla T-80BW/U zakłada zastosowanie opancerzenia reaktywnego Rielikt, opracowanego przez Instytut Naukowo-Badawczy (NII) Stali. Zdaniem Rosjan ma on mieć pewne zalety w porównaniu do pancerza Kontakt-5 i zapewnić wysoki poziom ochrony przez pociskami podkalibrowymi ze stabilizatorem brzechwowym (APFSDS), takimi jak DM53 i DM63, opracowanymi przez Rheinmetalla.

Zobacz też: Nowe modernizacje T-72

(armyrecognition.com; na zdjęciu czołg T-80U, fot. Vitaly V. Kuzmin, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Vitaly V. Kuzmin, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported