Rosyjska rządowa agencja TASS poinformowała, że prace nad bombowcem strategicznym nowej generacji zaczynają nabierać rozpędu. Co znamienne, sama agencja podchodzi ostrożnie do tych rewelacji.

Według źródła w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym, na które powołuje się TASS, prace są prowadzone przez Tupolewa. Do tej pory miano wykonać kilka modeli z tworzyw sztucznych oraz trzy pełnowymiarowe makiety z drewna. We wszystkich rozważanych koncepcjach miano zdecydować się na układ latającego skrzydła z całością uzbrojenia przenoszoną wyłącznie w komorach bombowych. Duży nacisk miano położyć na ograniczoną wykrywalność oraz pokładowy sprzęt walki radioelektronicznej.

Inne źródło twierdzi, że oblot prototypu bombowca jest planowany na 2025. TASS zastrzega, iż nie udało się uzyskać potwierdzenia żadnej z tych informacji i przypomina o ciągle niejasnym statusie programu PAK DA. Rosyjski wiceminister obrony Jurij Borisow ogłosił wcześniej, że pierwsza publiczna prezentacja samolotu nastąpi w 2018, oblot prototypu w 2019 lub 2020, a pierwsze dostawy ruszą w latach 2023–2025. Następnie jednak ogłoszono zawieszenie programu, a w zastępstwie wznowiono produkcję Tu-160.

(tass.com)