18 września otwarto pierwszą stałą bazę wojskową Stanów Zjednoczonych na terytorium Izraela. Biuro prasowe Sił Obronnych Izraela poinformowało, że jest to kluczowy etap rozwoju stosunków izraelsko-amerykańskich.

Infrastruktura Stanów Zjednoczonych będzie mieścić się w bazie izraelskich sił powietrznych Maszabim na pustyni Negew na południu państwa. Położona jest na zachód od miast Dimona (zobacz też: Lider Hezbollahu grozi zniszczeniem reaktora Dimona) i Jerocham. Wstępne prace nad tą inwestycją rozpoczęto w 2016 roku.

Szef izraelskiej obrony powietrznej, generał brygady Cwika Chaimowicz, nie zdradził funkcji, którą ma pełnić amerykańska baza, ale zaznaczył, że będzie ona funkcjonować zgodnie z prawem Sił Obronnych Izraela. Personel będzie podlegał izraelskiemu dowództwu.

– To nie jest epizod, to pokaz długoletniego sojuszu między Izraelem i Stanami Zjednoczonymi – powiedział Chaimowicz. Stała amerykańska baza wojskowa pomoże wzmocni naszą obronę i gotowość do działania.

Generał zaprzeczył jednak, jakoby powstanie i osiągnięcie gotowości operacyjnej amerykańskiej bazy związane było z którymkolwiek wydarzeniem na Bliskim Wschodzie. Jest to efekt partnerstwa amerykańsko-izraelskiego i długoletnich starań.

Nie określono dokładnej liczby Amerykanów, którzy będą tam stacjonować, ale ma ona sięgać kilkudziesięciu osób. Infrastruktura będzie składać się z baraków, biur i pomieszczeń operacyjnych i obsługi technicznej. Organizacyjnie podlegać będzie pod Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych.

Zlokalizowana jest niedaleko stacji radarów dalekiego zasięgu położonej opodal miasta Dimona. W tym ostatnim miejscu zainstalowano dwie wieże radarowe o wysokości 400 metrów i umieszczono na nich radary AN/TPY-2 (na zdjęciu), które mają wykrywać i śledzić pociski balistyczne. Są w stanie wykryć do 1500 obiektów z odległości 2400 kilometrów. Dane przekazywane są dalej w celu zestrzelenia wrogich pocisków. Obie lokalizacje mają ze sobą współpracować.

Zobacz też: Izrael zestrzelił drona Hezbollahu za pomocą Patriota

(timesofisrael.com)

Joao394, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported