Turecka firma Otokar zawarła z Podsekretariatem ds. Przemysłu Obronnego umowę, na mocy której ta pierwsza dostarczy tureckiemu wojsku taktyczne pojazdy opancerzone. Kontrakt wart osiemdziesiąt dwa miliony tureckich lir zostanie zrealizowany jeszcze w 2013 roku. Umowa obejmuje dostawę pojazdów w różnych konfiguracjach.

Wynegocjowana umowa została podpisana kosztem innego tureckiego przedsiębiorstwa. Podsekretariat ds. Przemysłu Obronnego, będący instytucją zajmującą się zakupami dla tureckich sił zbrojnych, wyznaczył firmie BMC jednomiesięczny termin na przekazanie stu siedemdziesięciu pięciu pojazdów opancerzonych Kirpi oraz stu pięciu samochodów ciężarowych.

Jednak wskazany termin okazał się barierą nie do pokonania. BMC jest to turecka firma sektora motoryzacyjnego i obronnego, zajmująca się między innymi produkcją pojazdów opancerzonych. Firma ubiegała się o pomoc publiczną, bowiem ciągle trapią ją kłopoty finansowe, a pracownicy od kilku miesięcy nie dostają pełnych wypłat.

Zgodnie z postawionym ultimatum, w przypadku nieuzyskania przez przedsiębiorstwo płynności finansowej, przyszłość dostawy stanie pod znakiem zapytania. Koniec końców wojsko nie mogło czekać i zostało zmuszone do skorzystania z propozycji innych producentów. Pomimo propozycji zagranicznych zdecydowano się na skorzystanie z usług rodzimego producenta.

W 2009 roku Ministerstwo Obrony Narodowej Turcji podpisało z BMC umowę, w ramach której ta druga zobowiązała się do produkcji czterystu sześćdziesięciu ośmiu pojazdów opancerzonych Kirpi oraz samochody w różnych konfiguracjach. Zgodnie z tym porozumieniem, wszystkie maszyny miały być dostarczone do końca 2012 roku. Jednak z umowy nie udało się wywiązać z powodu wspomnianych problemów finansowych.

(armyrecognition.com)