Północnokoreański reżim ostrzega przywódców Korei Południowej przed naruszeniem integralności terytorialnej tego państwa w trakcie planowanych ćwiczeń „Kluczowa Decyzja”.

Od czasu zmiany władzy w Korei Północnej, wrogie nastawienie do swojego sąsiada jest w znacznej mierze zintensyfikowane. Mając to na uwadze, należy te ostrzeżenia potraktować bardzo poważnie. Powagę sytuacji wzmacnia pamięć o wydarzeniach z 23 listopada 2010 r. Przywódcy Korei Północnej nie zawahali się użyć siły i zbombardowali wyspę Yeonpyeong. W wyniku tego ataku zginęło czterech obywateli Korei Południowej.

Retoryka północnokoreańskiego reżimu przypomina tamto wydarzenie i ostrzega, aby nie zapominać lekcji danej przez Phenian. Jakiekolwiek naruszenie wód terytorialnych tego państwa zostanie odebrane jako atak na suwerenność Korei Północnej i spotka się z krokami odwetowymi w kierunku Seulu. Phenian zakłada bombardowanie wysp położonych w pobliżu spornej granicy.

Powagę sytuacji wzmacnia fakt, iż ćwiczenia te nie są zwykłymi manewrami. Będą się one odbywać przy współudziale amerykańskiej armii. Ich początek planowany jest na 27 lutego. Zakładają one szeroki wachlarz przeprowadzanych operacji, poczynając od obrony terytorium Korei Południowej, a kończąc na symulowanym ataku na Phenian.

Decyzji o ich przeprowadzeniu nie zmieniono nawet ze względu na fakt, iż po zmianie władzy w Korei Północnej sytuacja na Półwyspie Koreańskim wydaję się być „niepewna”. Przyszłość pokaże, czy będziemy świadkami kolejnego wzrostu napięcia, który zaprowadzi oba państwa na skraj wojny.

(http://www.defensenews.com)