Firma General Atomics Electromagnetic Systems Group dostarczyła 12 i ostatni silnik generujący systemu przechowywania energii Electromagnetic Aircraft Launch System (EMALS). Element zostanie zainstalowany na lotniskowcu CVN 78 Gerald R. Ford.
Pierwszy generator został dostarczony w czerwcu 2011 roku zgodnie z wymaganiami stoczni Huntington Ingalls Industries Inc. (HII). Ostatnie 4 generatory zostały dostarczone na 30 dni przed terminem. Według Deana Key odpowiedzialnego za produkt takie skrócenie terminu możliwe było dzięki ścisłej współpracy pomiędzy dostawcami, a rządem. Cały układ składa się z ponad 8400 części z których pierwszą dostarczono odbiorcy w maju 2011 roku. EMALS w liczbach to 522 tony sprzętu i 35 kilometrów kabli związanych z katapultą. Poza samym systemem startowym dostarczone zostały elementy nowego systemy wyhamowywania samolotów podczas lądowania. Po wielu latach wykorzystywania klasycznych katapult parowych na okrętach U.S. Navy czas na nowe. Jak EMALS będzie się sprawował okaże się w praniu, ale odwrotu już nie ma.

(General Atomics)

Więcej lotniczych aktualności znajdziesz w portalu prowadzonym przez autora tej wiadomości. Serdecznie zapraszamy do codziennego odwiedzania portalu infolotnicze.pl