Wietnamski dziennik Báo Đất Việt poinformował o odebraniu przez lokalne lotnictwo wojskowe ostatnich dwóch samolotów wielozadaniowych Su-30MK2. Maszyny dostarczono z Rosji na pokładzie samolotu transportowego An-124-100 Rusłan, który przed kilkoma dniami wystartował z terenu zakładów Komsomolskiego Zjednoczenia Przemysłu Lotniczego imienia Jurija Gagarina w Komsomolsku nad Amurem. Rusłan wylądował w Wietnamie wczoraj na lotnisku w bazie lotniczej w Đà Nẵng w środkowej części kraju.

Przekazanie dwóch Su-30MK2 jest ostatnim etapem realizacji kontraktu na dostawę dwunastu myśliwców tego typu. Do jego podpisania doszło w 2013 roku, a wartość opiewa na 600 milionów dolarów. Pierwsze cztery myśliwce Wietnamczycy odebrali w październiku 2013 i maju 2014 roku. Kolejne przybyły do Đà Nẵng w sierpniu ubiegłego roku. Już wówczas Rosjanie twierdzili, że wszystkie samoloty trafią do Wietnamu do końca roku 2015. Czwarta dostawa została jednak zrealizowana w grudniu, dwie kolejne zaś już w tym roku: pierwsza na początku stycznia, a ostatnia wczoraj.

Tak czy inaczej oznacza to jedynie dwumiesięczny poślizg w porównaniu z pierwotnymi planami. Obecnie flota Su-30MK2 w wietnamskich siłach powietrznych obejmuje trzydzieści sześć myśliwców tego typu. Niebawem wszystkie maszyny uzyskają gotowość operacyjną.

(defence-blog.com; na zdjęciu Su-30MK2 lotnictwa wenezuelskiego, fot. André Austin Du-Pont Rocha (Mexico Air Spotters M.A.S.), GNU Free Documentation License 1.2)