Brytyjczycy zabrali z terytorium Libii ostatni ładunek broni chemicznej. 500 ton chemikaliów zostało przetransportowanych w eskorcie okrętu Royal Navy RFA Mounts Bay i oddziału Royal Marines do Niemiec gdzie zostaną zniszczone.

Był to ostatni etap tajnej misji prowadzonej przy wsparciu ONZ, która miała na celu neutralizację chemicznego arsenału wyprodukowanego za czasów Mu’ammara Kaddafiego i niedopuszczenie do dostania się zapasów gazu musztardowego w ręce ugrupowań terrorystycznych. Brytyjczycy pobrali także próbki materiałów, które zostaną poddane badaniom.

Chociaż główna część libijskiej broni chemicznej została zniszczona pod międzynarodową kontrolą w 2014 roku, to na terytorium tego państwa nadal znajdowały się chemikalia pozwalające ją na nowo wyprodukować. Na początku bieżącego roku libijski rząd poprosił Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) o ich usunięcie. Zaangażowała się w to Wielka Brytania, która wyłożyła 500 tysięcy funtów i zabiegała o dyplomatyczne wsparcie operacji w ONZ.

(defenseworld.net; na zdjęciu zespół abordażowy Royal Marines, fot. US Navy / Photographer’s Mate 1st Class Marthaellen L. Ball)