Rozpoczął się ostatni w historii kurs na instruktorów obsługi uzbrojenia Tornad GR4 oraz ostatni kurs prowadzony od podstaw dla nowych pilotów tych samolotów. Jest to spowodowane zbliżaniem się daty przewidywanego wycofania Tornad z uzbrojenia brytyjskiego lotnictwa, która zaplanowana jest na 2019 rok. Od tej pory ewentualni nowi piloci Tornad będą pozyskiwani metodą przeszkolenia z innych typów samolotów.

Brytyjskie Tornada są w służbie od 1982 roku. Wtedy weszły do służby w wersji GR1 i od tego momentu uczestniczyły we wszystkich operacjach bojowych prowadzonych przez RAF. Wykonywały najbardziej niebezpieczne misje atakowania irackich lotnisk w czasie „Pustynnej Burzy”, a teraz stanowią trzon brytyjskich sił zaangażowanych w walkę z samozwańczym Państwem Islamskim.

Od 1993 roku szkolenie pilotów Tornad odbywa się 15. (Rezerwowej) Eskadrze w Lossiemouth na północy Szkocji. Od pewnego czasu odbywają się tam jedynie szkolenia pilotów i instruktorów, ponieważ nabór na szkolenia dla nawigatorów/operatorów uzbrojenia zakończono już kilka lat temu.

(combataircraft.net; fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)