Chińskie władze zdecydowały się udostępnić turystom ośrodek badawczy, gdzie powstała chińska bomba atomowa. Jak informują lokalne władze baza Mulan przejdzie generalny remont w wyniku, którego zostanie przekształcona w ośrodek „czerwonej turystyki”.

Baza Mulan jest położona w odludnej części Regionu Autonomicznego Sinciang-Ujgur. Przekształcenie ośrodka w atrakcje turystyczną jest wspólną inicjatywą władz lokalnych oraz pekińskiego uniwersytetu Tsinghua i stanowi cześć rozpoczętego przez władze w roku 2004 projektu „czerwonej turystyki”. Udostępnione dla turystów mają zostać laboratoria, pomieszczenia socjalne używane przez personel bazy, a także długi na 300 m schron przeciwlotniczy. Koszt całego przedsięwzięcia jest wyceniany na 6 milionów yuanów (ok. 950 tysięcy USD).

Pierwsza chińska bomba atomowa została zdetonowana na pustynnym poligonie w pobliżu Mulan 16 października 1964 roku; było to olbrzymi sukces ChRL, która ukończyła projekt pomimo odcięcia pomocy ze strony Związku Radzieckiego. Do chwili zawieszenia militarnej części programu jądrowego w 1996 Chiny przeprowadziły ponad 40 prób jądrowych.

(ecns.cn, netglobers.com)