W poniedziałek 1 października do bazy US Marines Futenma na Okinawie przybyło 6 pierwszych przemiennopłatów MV-22 Osprey. Następnego dnia dołączyły do nich 3 kolejne.

Pod koniec lipca bieżącego roku do bazy Iwakuni w prefekturze Yamaguchi dotarło łącznie 12 MV-22. Jednak z powodu długotrwałych negocjacji z japońskimi władzami oraz protestów ludności przebazowanie na Okinawę mogło rozpocząć się dopiero w ostatnich dniach. Z pozostałych w Iwakuni 3 maszyn, dwie przechodzą przegląd techniczny. Planuje się, że Ospreye z bazy Futenma osiągną pełną operacyjność do końca tego miesiąca.

Dowództwo amerykańskiej piechoty morskiej planuje wykorzystywać MV-22 głównie do transportu oddziałów, w tym przerzucanie personelu technicznego na poligony, pomiędzy Okinawą, a innymi bazami na terenie Japonii. Największy sprzeciw ludności budzą zapowiadane ćwiczenia nocnych lotów na niskim pułapie. Podczas swojej wizyty w Tokio w połowie września, sekretarz obrony Leon Panetta starał się uspokoić lokalne media kładąc nacisk na możliwy udział MV-22 w misja ratunkowych, zwalczaniu skutków katastrof naturalnych oraz „wypełnianiu innych zadań, krytycznych dla amerykańsko-japońskiego sojuszu”.

To stwierdzenie stało się jednak kolejnym argumentem dla przeciwników Ospreyów, obawiających się reakcji Chin na rozmieszczenie tych maszyn na Okinawie. Amerykańscy wojskowi nie ukrywają, że MV-22 mogą zostać użyte w wypadku „nagłych wydarzeń w Cieśninie Tajwańskiej lub na Półwyspie Koreańskim”.

(japantimes.co.jp)