Japońskie ministerstwo obrony rozważa zakup przemiennopłatów MV-22 Osprey. Sprawa jest intensywnie dyskutowana na posiedzeniach rządu. Tymczasem przeciwnicy dyslokacji amerykańskich maszyn na Okinawie szykują nową akcję.

O pomyśle na zakup Ospreyów poinformował na wtorkowej konferencji prasowej minister obrony Satoshi Moritomo, ostrożnie jednak zastrzegł, że decyzja o nabyciu przemiennopłatów nie oznacza szybkiego wprowadzenia ich do służby. Japońskie ministerstwo obrony jest obecnie na etapie prac studyjnych związanych z normami bezpieczeństwa dla MV-22 oraz relacjami koszt-efekt związanymi z ich wprowadzeniem na wyposażenie Japońskich sił samoobrony. Nie bez znaczenia ma być także opinia innych resortów, w tym ich pogląd na to jak Ospreye mogą wpłynąć na bezpieczeństwo kraju.

Tymczasem na spotkaniu, do jakiego doszło w ubiegły czwartek, burmistrzowie 41 miejscowości z Okinawy zdecydowało o udaniu się około 20 grudnia do Tokio i bezpośrednim wezwaniu premiera Nody do anulowania zgody na rozmieszczenie MV-22 na wyspie. Inicjatywę poparli przedstawiciele lokalnych rad miejskich, rady prefekturalnej oraz organizatorzy dotychczasowych demonstracji przeciwko rozmieszczeniu Ospreyi. Planują oni zorganizować podczas wizyty burmistrzów demonstrację pod kancelarią premiera.

(kyodonews.jp, mainichi.jp)