Japońskie Siły Samoobrony chciałyby wprowadzić do służby pierwsze przemiennopłaty MV-22 Osprey już w roku fiskalnym 2015. Maszyny mają zrównoważyć rosnącą aktywność morską Chin.

Ministerstwo Obrony zamierza zaproponować, by w budżecie na rok finansowy 2014 przeznaczyć 100 milionów jenów na przestudiowanie możliwości wprowadzenie do służby MV-22 i pozyskanie od Amerykanów dokumentacji technicznej. Wypytywany przez dziennikarzy, szef resortu Itsunori Onodera stwierdził, że „należy rozważyć użyteczność Ospreyów”. Pozyskanie przemiennopłatów ma być elementem średnioterminowego planu rozwoju sił zbrojnych i zostać uwzględnione w opracowywanych właśnie długoterminowych wytycznych dla polityki obronnej kraju. Japoński MON zamierza zażądać powiększenia swojego przyszłorocznego budżetu (4,892 miliarda jenów) o 138 milionów jenów lub 2,9% więcej, niż otrzymał w tym roku.

Po raz pierwszy Tokio wyraziło zainteresowanie MV-22 Osprey w październiku ubiegłego roku. Ówczesny minister obrony Satoshi Morimoto informował wówczas, że resort prowadzi prace studyjne nad normami bezpieczeństwa i relacją koszt – efekt. W tej sprawie miały się wypowiedzieć także inne ministerstwa. Ospreye są w Japonii bardzo drażliwym tematem – przyczyną są katastrofy z udziałem tych maszyn w minionych latach. Ciągle trwają protesty w związku z rozmieszczeniem przemiennopłatów na Okinawie.

(globalpost.com)