Amerykański Departament Stanu wydał zgodę na ewentualną sprzedaż Indonezji pionowzlotów V-22 Osprey. Wiadomość jest zaskoczeniem, bowiem do tej pory nie pojawiało się zbyt wiele informacji o zainteresowaniu Dżakarty tym kontrowersyjnym statkiem powietrznym.

Zgoda obejmuje sprzedaż ośmiu MV-22 Block C wraz z wyposażeniem, częściami zamiennymi, pakietami logistycznym, technicznym i szkoleniowym. Wartość całości szacowana jest na 2 miliardy dolarów, jednak cena z pewnością ulegnie zmianie, jeżeli Indonezja zdecyduje się podjąć negocjacje w sprawie kupna Ospreyów.

Nie wiadomo obecnie, który rodzaj wojsk miałby być docelowym odbiorcą MV-22. Na grafikach opublikowanych przez Bella maszyny noszą oznaczenia wojsk lądowych. Zważywszy na rozbudowana strukturę formacji aeromobilnych wchodzących w skład indonezyjskich sił lądowych, taki przydział wydaje się najbardziej prawdopodobny.

Według komunikatu Agencja Departamentu Obrony do spraw Współpracy w Sferze Bezpieczeństwa Ospreye mają wzmocnić zdolności Indonezji w zakresie amfibijnych operacji desantowych i humanitarnych, a także zwalczania skutków klęsk żywiołowych.

Indonezja ma szanse stać się drugim po Japonii użytkownikiem MV-22 w Azji. Zainteresowanie miała wykazywać także Korea Południowa, jednak jak do tej pory na zainteresowaniu się skończyło. Tymczasem Dżakarta nie nagłaśniała swojego zainteresowania Ospreyami. Wiadomo, że należące do US Marine Corps maszyny oglądał w roku 2018 naczelny dowódca indonezyjskich sił zbrojnych, generał Hadi Tjahjanto.

Zobacz też: Kolejny etap prób V-280

(dsca.mil)

USMC / Cpl. Margaret Gale