Prezydent elekt Donald Trump przedstawił propozycję zakazującą firmom z branży zbrojeniowej zatrudniania byłych pracowników Pentagonu odpowiedzialnych za zakupy uzbrojenia. – Uważam, że każdy, kto przydziela duże rządowe kontrakty, do końca życia nie powinien pracować dla firm zbrojeniowych – powiedział Trump na spotkaniu w Baton Rouge. Zastrzegł jednak, że nie jest to jeszcze ostateczna decyzja.

Jeśli takie prawo faktycznie zostanie uchwalone może spowodować w Pentagonie trudności z zatrudnianiem uzdolnionych ludzi na odpowiedzialnych stanowiskach, ponieważ mogą oni nie chcieć rezygnować z możliwości zatrudniania w przyszłości w bogatym przemyśle zbrojeniowym.

Uwaga prezydenta elekta nastąpiła dzień po tym, jak Northrop Grumman ogłosił, że do jego zarządu dołączy emerytowany szef sztabu sił powietrznych generał Mark Welsh. To on dowodził US Air Force, gdy podejmowano decyzję o wyborze nowego bombowca strategicznego i oferta Northropa wygrała z konkurencyjnymi propozycjami Boeinga i Lockheeda. Zatrudnienie generała Welsha przez koncern niecały rok po zwycięstwie w przetargu wzbudziło liczne głosy krytyczne ze strony organizacji pozarządowych.

(defensenews.com, fot. Master Sgt. Ken Hammond, U.S. Air Force)

Master Sgt. Ken Hammond, US Air Force