Śmigłowiec UH-60 należący do Multinational Force and Observers (MFO) – sił pokojowych nadzorujących porozumienia pokojowe między Egiptem i Izraelem – rozbił się na Synaju. Spośród dziewięciu osób znajdujących się na pokładzie osiem zginęło, a jedna została ciężko ranna.

Wśród ofiar śmiertelnych jest sześciu obywateli Stanów Zjednoczonych, jeden Francji i jeden Czech. Ranny także jest Amerykaninem. Został przetransportowany przez izraelski śmigłowiec poszukiwawczo-ratunkowy do Ejlatu, a następnie do szpitala w Beer Szewie.

Do wypadku doszło w okolicy egipskiego kurortu Szarm el-Szejk, w rejonie wyspy Tiran. Anonimowe izraelskie źródło potwierdziło jedynie, że wydarzył się wypadek śmigłowca, ale bez podawania szczegółów. Natomiast przedstawiciel władz egipskich – również anonimowy – powiedział, że wypadek wydarzył się nad Morzem Czerwonym, poza egipskimi wodami terytorialnymi.

Wiadomo, że Synaju działają różne ugrupowania islamistyczne, jednak MFO informuje, że nie ma żadnych dowodów na to, iż rozbicie się UH-60 było wynikiem jakiegokolwiek ataku. Także przedstawiciel czeskich sił zbrojnych, który potwierdził tożsamość ofiary pochodzącej z tego państwa, powiedział, że wypadek był spowodowany usterką techniczną.

Multinational Force and Observers monitoruje przestrzeganie porozumienia pokojowego między Egiptem i Izraelem. Na potrzeby tej misji swoje kontyngenty deleguje trzynaście państw, a największy udział mają Stany Zjednoczone. Spośród 1154 obserwatorów około 450 jest Amerykanami. Obserwatorzy monitorują ruchy wojsk obu stron w pobliżu wspólnej granicy, sprawdzają liczebność żołnierzy oraz nadzorują wolność żeglugi w Cieśninie Tirańskiej. Łącznie nadzorowi podlega obszar o powierzchni ponad 10 tysięcy kilometrów kwadratowych.

Oświadczenie Multinational Force and Observers

W czasie wykonywania rutynowej misji w rejonie Szarm el-Szejk w Egipcie dziewięciu członków Multinational Force and Observers ucierpiało w wypadku śmigłowca. Ze smutkiem informujemy, że ośmiu żołnierzy MFO zginęło: sześciu Amerykanów, Francuz i Czech. Jeden członek MFO przeżył i został ewakuowany. Tożsamość ofiar nie zostanie ujawniona do czasu poinformowania rodzin.

MFO przeprowadzi dochodzenie mające na celu ustalenie przyczyny wypadku. W tym momencie nie ma żadnych informacji wskazujących, że rozbicie się śmigłowca było czymkolwiek innym niż wypadek.

Doceniamy kooperacje i wsparcie ze strony Egiptu i Izraela przy akcji ratunkowej.

Aktualizacja (14 listopada): Rządy wszystkich trzech krajów ujawniły już tożsamość ofiar. Zginęli: 44-letni podpułkownik Sébastien Botta z Francji, 27-letnia rotmistrzyni (chorąży) Michaela Tichá z Czech oraz 31-letni kapitan Seth Vandekamp, 34-letni starszy chorąży (CWO3) Dallas Garza, 27-letni starszy chorąży (CWO2) Marwan Ghabour, 35-letni sierżant sztabowy Kyle McKee i 23-letni sierżant Jeremy Sherman ze Stanów Zjednoczonych.

Zobacz też: Izrael może sprzedać sprzęt wojskowy państwom arabskim

(taskandpurpose.com, stripes.com, jpost.com, militarytimes.com)

MFO