Oryginał Konstytucji 3 Maja został w piątek zaprezentowany w łódzkim w Muzeum Historii Miasta Łodzi przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Kazimierza Michała Ujazdowskiego.
Dokument z 1791 roku został wcześniej zaprezentowany we Wrocławiu w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Do końca maja będzie go można oglądać w Łodzi.

– Konstytucja 3 Maja to powód do chwały Rzeczpospolitej w Europie, a jednocześnie świadectwo woli życia jako wspólnota państwowa. Jest to pouczająca lektura. Jestem przekonany, ze w Łodzi oryginał Konstytucji 3 Maja zobaczy ogromna ilość osób. Pokazujemy go po to, by budować pozytywny patriotyzm, by budować dumę z własnych dokonań państwowych i ustrojowych – powiedział minister podczas prezentacji oryginału w łódzkim Muzeum Miasta.

W muzeum można zobaczyć dwa oryginalne woluminy, które dotarły do Łodzi z Wrocławia specjalnym konwojem, któremu towarzyszyło kilkudziesięciu motocyklistów na harleyach.

Dokument został ubezpieczony, a łódzkie muzeum – na czas wystawy – Wzmocniło ochronę. Stworzono też odpowiednie warunki w pomieszczeniu, gdzie będzie prezentowany m.in. dobrano odpowiednie światło, wilgotność i temperaturę powietrza. Zabronione jest wykonywanie zdjęć aparatem z fleszem a w pomieszczeniu, gdzie znajduje się oryginał, będzie się mogło znajdować jednorazowo maksymalnie 10 osób.

Przed oficjalną prezentacją oryginału Konstytucji 3 Maja, aktorzy jednego łódzkich teatrów przedstawili scenkę z tamtej epoki dotyczącą podpisania tego dokumentu.