W czasie rozpoczynającego się 5 września Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach izraelski producent Aeronautics zaprezentuje dwa modele bezpilotowych aparatów latających: Orbitera 4 i Orbitera 1K.

Orbiter 4 jest najnowszym produktem firmy. W ciągu ostatnich lat jest intensywnie promowany szczególnie w Europie i obszarze Azji i Pacyfiku. Samolot bazuje na Oribiterze 3, ale jego możliwości zostały zwiększone dzięki wydłużeniu czasu lotu do ponad dwudziestu czterech godzin, zastosowaniu zdwojonych pylonów na podwieszenia i zwiększenia pułapu praktycznego do 6000 metrów. Reprezentujący firmę Amos Mathan powiedział, że nowa maszyna cieszyła się dużym zainteresowaniem w czasie ostatniego Paris Air Show i podpisano już kilka kontraktów na ich dostawę.

Orbiter 1K został po raz pierwszy zaprezentowany w Paryżu w 2015 roku. Jest to bomba szybująca, zdolna do długiego monitorowania obszaru celu i wykonania ataku w zadanym momencie. Broń tego typu miała być niedawno rzekomo użyta do ataku na Armenię przez Azerbejdżan.

Produkty Aeronautics są używane w dziesiątkach sił zbrojnych i instytucji porządku publicznego w ponad pięćdziesięciu krajach na całym świecie. Polskie wojsko używa starszych wersji Orbiterów od dwunastu lat. Polskie wymagania na bezzałogowe aparaty latające różnych klas szacowane są nawet na kilkaset sztuk, co przyciąga wielu producentów tego rodzaju uzbrojenia.

(shephardmedia.com)

Maciej Hypś, Konflikty.pl