Kanadyjski Departament Obrony Narodowej poinformował o odnalezieniu 27 maja wraku śmigłowca CH-148 Cyclone, który 29 kwietnia wpadł do Morza Jońskiego. Śmigłowiec leży na głębokości 3143 metrów 220 mil morskich na wschód od Katanii na Sycylii.

W wypadku zginęło sześcioro żołnierzy. Bezpośrednio po wypadku udało się odzyskać zwłoki jedynie dwojga – podporucznik Abbigail Cowbrough i kapitana Brendena MacDonalda. Z powodu dużej głębokości, na której leży wrak, jego wydobycie będzie skomplikowaną operacją, ale Kanadyjczycy chcą wydobyć jak najwięcej elementów, które pozwolą wyjaśnić przyczyny wypadku. Do tej pory udało się już odzyskać czarne skrzynki.

Do pomocy w wydobyciu wraku Kanadyjczycy zaprosili US Navy. 25 maja z bazy Souda Bay na Krecie wyszedł statek techniczny do obsługi instalacji morskich EDT Hercules, który po dwóch dniach dotarł w rejon wypadku. Statek został wyposażony w dostarczony przez US Navy bezzałogowy pojazd podwodny Remora III, który może działać do głębokości 6 tysięcy metrów. Po zejściu na dno pojazd szybko zlokalizował duże fragmenty kadłuba śmigłowca, a niedaleko odnaleziono także ciała kolejnych członków załogi.

– To pozytywna wiadomość – powiedział generał broni Mike Rouleau, stojący na czele kanadyjskiego Dowództwa Operacji Połączonych. – Nie zostawiamy poległych, a wydobycie ciał załogi śmigłowca ma wielką wagę dla wszystkich w kanadyjskich siłach zbrojnych. Wydobycie śmigłowca pomoże nam zrozumieć, co się wydarzyło 29 kwietnia.

W kolejnych dniach zespół ratunkowy będzie kontynuował poszukiwania ciał pozostałych członków załogi i brakujących elementów śmigłowca. Statek EDT Hercules ma pozostać na miejscu tak długo, jak będzie to konieczne.

– Chociaż pierwsze rezultaty są pozytywne, operacja jest bardzo skomplikowana i prawdopodobnie będzie prowadzona jeszcze przez pewien czas, zanim będziemy mogli powiedzieć, że spełnione zostały warunki do jej zakończenia – powiedział kontradmirał Craig Baines, dowódca kanadyjskich sił morskich na Atlantyku.

Zobacz też: Okręty ratownicze typu Safeguard

(wingsmagazine.com)

fot. Crown copyright / Royal Canadian Navy