W Holandii rozpoczęła się operacja mająca na celu podniesienie z dna jeziora brytyjskiego bombowca Avro Lancaster. Bombowiec należący do 61. Eskadry RAF-u został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec w nocy z 4 na 5 września 1942 roku w czasie lotu z bazy Syerston do nalotu na Bremę.

Przypuszcza się, że we wraku może znajdować się ciało strzelca tylnego F.J. Coopera z Kanady. Gdy bombowiec został zestrzelony, trzech członków załogi zginęło, a czterech skoczyło ze spadochronem i dostało się do niewoli. W czasie ataku Cooper stracił łączność z resztą załogi i prawdopodobnie do końca został na pokładzie.

Holenderska firma zajmująca się wydobyciem maszyny oceniła stan samolotu jako niemal kompletny. Lancaster leży na głębokości ośmiu metrów. Operacja wydobycia będzie polegała na zbudowaniu wokół niego wodoszczelnej zapory, a następnie wypompowaniu wody i odkopaniu wraku z mułu. Główna trudność polega na tym, że ściany, które utworzą swego rodzaju pustą wannę, muszą wytrzymać napierające ciśnienie wody.

Budowa ścian może zająć kilka tygodni. Do tego czasu ruch na jeziorze w parku narodowym Alde Feanen będzie wstrzymany. Prace nad odkopaniem wraku mogą potrwać nawet do listopada. 3 października, dla upamiętnienia załogi, nad miejscem zestrzelenia odbędzie się przelot samolotów z Battle of Britain Memorial Flight i holenderskich sił powietrznych.

Zobacz też: Odnaleziono szczątki Halifaxa

(bbc.com)

Royal Air Force