W wywiadzie udzielonym AP odchodzący dowódca sił UE uczestniczących w operacji antypirackiej u wybrzeży Somali (kryptonim „Atalanta”)admirał Jorge Manso przedstawił założenia nowej fazy działań na tym akwenie.

Zdaniem adm. Manso siły UE muszą porzucić dotychczasowe defensywne podejście i zacząć działać bardziej elastycznie. Zdaniem admirała kluczowym zadaniem w nadchodzących miesiącach będzie odebranie inicjatywy piratom i zwrócenie uwagi na „inne misje”. Hiszpański dowódca odmówił podania szczegółów dotyczących ewentualnych akcji na wodach terytorialnych Somali luba na stałym lądzie, wykluczył jednakże rozmieszczenie jakichkolwiek jednostek UE na terenie kraju. Manso powiedział dziennikarzom, że w najbliższych dniach władze unijne wprowadzą zmiany w przepisach umożliwiające okrętom prowadzenie agresywniejszych działań przeciwpirackich.

W Wielkanoc dowództwo nad operacją „Atalanta przejmie od Hiszpanii Francja, która już wzmacnia siły w regionie. Unijnemu dowództwu ma zostać podporządkowany m. In. Uniwersalny okręt desantowy „Dixmude” z 16 śmigłowcami na pokładzie. Podczas 4 miesięcznego okresu hiszpańskiego dowództwa udało się zredukować liczbę porwań statków z 28 do 5, a liczbę ataków z 58 do 18. Miało to jednak związek z monsunami regulującymi aktywność piratów. W najbliższych dniach okres monsunowy dobiegnie końca, a to oznacza intensyfikacją działań somalijskich piratów.

(stripes.com)