Były prezydent Niemiec Horst Köhler, pełniący obecnie funkcję specjalnego wysłannika ONZ do spraw Sahary Zachodniej, zaprosił przedstawicieli Maroka i Frontu Polisario na rozmowy pokojowe, które zaplanowano na pierwszy tydzień grudnia 2018 roku. Wcześniej podobną propozycję wystosowano wobec władz Algierii i Mauretanii. Konferencja w Genewie ma na celu uregulowanie statusu Sahary Zachodniej.

Konflikt między Rabatem a organizacją niepodległościową Front Polisario trwał w latach 1975–1991. Przedstawiciele ONZ wielokrotnie próbowali skłonić zwaśnione strony do rozpoczęcia rozmów, jednak od ostatniego tego rodzaju spotkania w 2008 roku nie poczyniono żadnych kroków w stronę trwałego pokoju. Rada Bezpieczeństwa już w kwietniu 2018 roku wezwała do rozpoczęcia rokowań w ciągu następnych sześciu miesięcy.

Köhler od początku zapewnia, że spotkanie ma jedynie doprowadzić do ustalenia ram formalnych do dalszych rozmów. Maroko jednak nie zgadza się na bezpośrednie rozmowy z Frontem Polisario. Władze w Rabacie twierdzą, że separatyści nie są samodzielną stroną, a rozmowy powinny być prowadzone na linii Maroko–Algieria.

Zarówno Maroko, jak i Front Polisario deklarują gotowość do negocjacji na swoich warunkach. Obie strony zajmują jednak bezkompromisowe i przeciwstawne stanowiska w sprawie przyszłości Sahary Zachodniej. Rząd w Rabacie proponuje dalece posuniętą autonomię regionu, ale separatystom zależy wyłącznie na pełnej niezależności. Przy tak twardych pozycjach negocjacyjnych trudno spodziewać się zakończenia konfliktu w najbliższej przyszłości.

Innym delikatnym problemem wymagającym omówienia przez obie strony jest ludność Sahrawi (rdzenni mieszkańcy Sahary Zachodniej) przebywająca w obozach dla uchodźców w algierskiej prowincji Tinduf. Mimo prób ze strony przedstawicieli wysokiego komisarza ONZ do spraw uchodźców rząd w Algierze odmawia dostępu do ośrodków, w których przebywają Sahrawi. Szacuje się, że w obozach może przebywać nawet 90 tysięcy osób.

Zobacz też: Libijski watażka grozi atakiem na Algierię

(japantimes.co.jp, moroccoworldnews.com; na fot. An-24 wspierający misję MINURSO w Saharze Zachodniej)

Alexei Shevelev, GNU Free Documentation License, Version 1.2