Rosyjski Urałwagonzawod opracował nową koncepcję gąsienicowego amfibijnego pojazdu pancernego BMMP (Bojewaja Maszyna Morskoj Piechoty), który ma być wykorzystywany przez jednostki piechoty morskiej. Jego rozwój będzie prowadzić rosyjskie przedsiębiorstwo Omsktransmasz, spółka zależna Urałwagonzawodu.

Ideą projektu BMMP jest dostarczenie nowego amfibijnego wozu o dużej prędkości i z większą siłą ognia, który będzie mógł rzucić wyzwanie pojazdom BTR-80 i BTR-82AM i BMP-3F. Ostatni wóz z tej trójki opracowano do działania w strefach przybrzeżnych. Główne uzbrojenie znajduje się w wieży, a składa się z armaty 2A70 kalibru 100 milimetrów, armaty 2A72 kalibru 30 milimetrów i sprzężonego z nimi karabinu maszynowego PKT.

Nowa amfibia może zastąpić wszystkie wyżej wymienione typy, wykorzystując wspólną podstawę – gąsienice i kadłub – które będą wyposażane w różne typy uzbrojenia. BMMP powstanie w kilku wariantach: transportera opancerzonego, bojowego wozu piechoty, wozów dowodzenia, pojazdu rozpoznawczego i wsparcia ogniowego z armatą kalibru 125 milimetrów.

Pojazd na podwoziu gąsienicowym wykorzystuje te same elementy, na których zbudowano BMD-4M i nową rodzinę bojowych wozów piechoty Kurganiec-25. W zależności od wariantu i ładunku BMMP będzie wyposażony w zawieszenie z pięcioma lub sześcioma kołami po każdej stronie. Pojazd ma być specjalnie zaprojektowany i napędzany, aby rozwijać dużą prędkość w wodzie, która może wynieść nawet 32 kilometry na godzinę (w obecnie wykorzystywanych wozach jest to 10 kilometrów na godzinę). Na drogach będzie poruszał się z prędkością 75 kilometrów na godzinę.

W wariancie bojowego wozu piechoty BMMP będzie wyposażony w nowy zdalnie sterowany moduł uzbrojenia AU-220M Bajkał uzbrojony w armatę automatyczną kalibru 57 milimetrów i karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetrów. Wóz będzie przystosowany także do przenoszenia wieży uzbrojonej w armatę 2A70 kalibru 100 milimetrów, pochodzącą z BMP-3F.

Wóz obsługiwać będzie trzyosobowa załoga – kierowca, dowódca i strzelec. W przedziale desantowym może znajdować się dziesięciu piechurów. Pojazd zostanie również wyposażony w systemy noktowizyjne, celownicze, systemy kontroli ognia. Dzięki nim załoga będzie wykonywać operacje w nocy i w każdych warunkach pogodowych.

Omsktransmasz zapewnia, że rozwój nowego pojazdu zakończy się do końca 2019 roku, zaś pierwsze prototypy będą gotowe testów w latach 2020–2022. Pierwszy seryjny pojazd trafi do sił zbrojnych na początku 2023 roku.

Zobacz też: Nowy typ rosyjskich atomowych okrętów podwodnych

(armyrecognition.com)

Vovan, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0, via Wikimedia Commons