Ministerstwo obrony Omanu poinformowało, że tamtejsze królewskie wojska lądowe zorganizowały 18 marca uroczystość z okazji przekształcenia 11. Brygady Piechoty Straży Granicznej Omanu w zmechanizowaną jednostkę piechoty. Ceremonia odbyła się w garnizonie Tumrajit, obok bazy lotniczej w mufahazie Zofar na południu kraju.

Relację z wydarzenia transmitowano w państwowej telewizji. W defiladzie z tej okazji uczestniczyły pojazdy opancerzone Pars w wariancie ośmiokołowym, gąsienicowe pojazdy zwiadowcze Scorpion, a także czterokołowce uzbrojone w karabiny maszynowe FN MAG kalibru 7,62 milimetra.

Podczas uroczystości można było dostrzec Parsy w wersji zarówno transportera opancerzonego, jak i bojowych wozów piechoty z jednoosobową wieżą uzbrojoną w armatę kalibru 25 milimetrów.

O kontrakcie z tureckim przedsiębiorstwem FNSS opinia publiczna dowiedziała się w lipcu 2017 roku. Wówczas poinformowano już o dostarczeniu Omanowi 172 pojazdów tego typu w kamuflażu przygotowanym na specjalne życzenie.

Pierwszym zagranicznym użytkownikiem Parsów została Malezja, podpisując w lutym 2011 roku kontrakt o wartości 600 milionów. Montażem 257 pojazdów w dwunastu wariantach zajęła się lokalna malezyjska firma Deftech. Kilka lat temu mówiło się także o zainteresowaniu Azerbejdżanu tymi pojazdami.

Pars III waży 30 ton i obsługiwany jest przez trzyosobową załogę, a w przedziale desantu mieści się jedenastu żołnierzy w wersji ośmiokołowej lub siedmiu w wersji sześciokołowej. Porusza się z maksymalną prędkością 100 kilometrów na godzinę po drogach utwardzonych, a na pełnym baku paliwa może przejechać około 1000 kilometrów.

W wersji bojowego wozu piechoty wyposażony jest w obsługiwaną przez jednego żołnierza wieżę Saber, uzbrojoną w stabilizowaną armatę automatyczną ATK Bushmaster kalibru 25 milimetrów i współosiowy karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra.

Zobacz też: 76 czołgów K2 dla Omanu

(janes.com)

Machloud, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International