Oman zainteresowany jest pozyskaniem od Krauss-Maffei Wegmann około siedemdziesięciu czołgów podstawowych Leopard 2 za około dwa miliardy euro. Jednakże państwo to zwróciło się z zapytaniem o ofertę także do tureckiej firmy Otokar, która produkuje czołgi Altay.

Niemiecka Federalna Rada Bezpieczeństwa wyraziła niedawno zgodę na transport Leoparda 2 do Omanu w celach demonstracyjnych, jednak w przypadku państw bliskowschodnich w Niemczech zawsze wywiązuje się dyskusja na temat łamania praw człowieka i wiele osób jest przeciwnych eksportowi uzbrojenia w ten rejon świata.

Minister gospodarki Sigmar Gabriel powiedział nawet, że gdyby to od niego zależało, to nie wyraziłby zgody na sprzedaż sześćdziesięciu Leopardów 2 i dwudziestu czterech haubic PzH 2000 do Kataru, ale kontrakt został podpisany przez poprzedni rząd i musi go respektować.

Obecnie Oman wykorzystuje Challengery 2 produkcji brytyjskiej. Jest to jedyny na świecie (poza Wielką Brytanią) użytkownik tych czołgów z nietypową wśród państw zachodnich, gwintowaną lufą.

(defensenews.com, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)

Maciej Hypś, konflikty.pl