Dwa okręty podwodne o napędzie atomowym typu Borej, Jurij Dołgoruki i Aleksander Newski, niebawem rozpoczną służbę w rosyjskiej marynarce wojennej.

Aleksander Newski wejdzie w skład Floty Pacyfiku, natomiast Jurij Dołgoruki będzie służył we Flocie Północnej. Na początek, załogi obu okrętów podwodnych rozpoczną ćwiczenia szkoleniowe w składzie Floty Północnej, a później załoga Aleksandra Newskiego przejdzie przez północny szlak morski, aby wejść w kontakt z Flotą Pacyfiku.

Okręty typu Borej mają stanowić o potencjale rosyjskich strategicznych sił nuklearnych. Potwierdziła to niedawna ceremonia rozpoczęcia budowy czwartego okrętu podwodnego typu Borej (projekt 955A), która odbyła się w największej rosyjskiej stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku. W jej trakcie prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził, że „do 2020 roku Rosja roku powinna mieć osiem okrętów podwodnych typu Borej”. Putin dodał, iż optymistycznie zapatruje się na realizację projektu budowy kolejnych jednostek tego typu, które pójdą w ślady już istniejących bądź będących w budowie.

Putin podkreślił wagę nowych okrętów podwodnych, które mają zastąpić starzejący się okręty projektu 941 oraz projektu 667, a tym samym stać się podstawą strategicznych sił jądrowych w rosyjskiej flocie.

(en.rian.ru)