W należącej do TKMS stoczni HDW w Kilonii zwodowano 18 lutego pierwszy okręt podwodny typu 218SG dla Singapuru. Jednostka otrzymała imię Invincible.

Matką chrzestną jednostki została Ivy Ng, żona singapurskiego ministra obrony Ng Eng Hena. W ceremonii udział wzięli również sam minister, dowódca marynarki wojennej Singapuru kontradmirał Lew Chuen Hong i dowódca niemieckiej marynarki wojennej wiceadmirał Andreas Krause. W Kilonii był obecny także przyszły dowódca Invincible’a, podpułkownik Jonathan Lim (w singapurskich siłach zbrojnych obowiązuje zunifikowany system rang), który ujawnił, że już niedługo do Niemiec przybędzie na szkolenie załoga jednostki.

Typ 218SG jest powstałą z uwzględnieniem wymagań Singapuru wersją rozwojową eksportowego typu 214/216. Głównym wymaganiem Singapurczyków było zoptymalizowanie projektu pod kątem działań na płytkich i bardzo ruchliwych wodach cieśniny Malakka i południowej części Morza Południowochińskiego. Dalsze wymagania były bardziej ogólnikowe. Żądano skokowej poprawy osiągów, siły ognia i sensorów w stosunku do obecnie używanych okrętów typu Archer.

Singapur zamówił parę okrętów podwodnych typu 218SG w roku 2018. Zamówienie rozszerzono o kolejne dwie jednostki w roku 2017. Invincible zostanie przekazany odbiorcy w 2021, bliźniaczy Impeccable – rok później. Okręty drugiej transzy, Illustrious i Inimitable, mają podnieść banderę w roku 2024.

Zobacz też: Singapurski Independence w służbie

(channelnewsasia.com, straitstimes.com; na fot. dwa okręty podwodne typu 214, na pierwszym planie grecki Papanikolis, w tle portugalski Tridente)

GDK, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported