Tym razem pacyfiści mogą mieć mały powód do radości: 19 lipca w trakcie ćwiczeń RIMPAC 2018 zatopiono wycofaną ze służby w US Navy fregatę USS McClusky (FFG 41) typu Oliver Hazard Perry. Jednostkę, której patronem był dowódca jednej z formacji amerykańskich bombowców nurkujących SBD Dauntless podczas bitwy o Midway, zatopiły własne okręty i… lotnictwo.

Komandor podporucznik C. Wade McClusky junior w czasie bitwy w czerwcu 1942 roku był dowódcą grupy lotniczej lotniskowca USS Enterprise (CV 6). Podjął on krytyczną decyzję, która doprowadziła do wykrycia i zbombardowania japońskich lotniskowców Kaga i Akagi. Bitwa o Midway była punktem zwrotnym wojny na Pacyfiku – przerwała pasmo dominacji Japończyków na morzu i w powietrzu.

Zatopiona fregata osiadła na głębokości 4500 metrów sto kilometrów na północ od wyspy Kauaʻi, należącej do archipelagu Hawajów. Ciekawostką jest fakt, że USS McClusky w 1986 roku należał do eskorty innego USS Enterprise (CVN 65). Podczas swej 31-letniej służby co najmniej dwa razy brał udział w manewrach RIMPAC, ale nie w charakterze celu.

Zobacz też: Najważniejsze samoloty wojny na Pacyfiku

(navaltoday.com; na fot. USS McClusky w drodze na ćwiczenia RIMPAC 2010)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Benjamin Stevens