Intensywne powodzie w dorzeczu rzeki Missouri spowodowały, że stojący w parku w miejscowości Muskogee zabytkowy okręt podwodny USS Batfish ponownie znalazł się na wodzie. Jak się okazało jednostka utrzymuje dostateczną szczelność i nadal może pływać.

Okręt podwodny został ustawiony w parku na pamiątkę bohaterskich dokonań załóg amerykańskich okrętów podwodnych w czasie wojny na Pacyfiku. Przewidując, że w tym rejonie mogą wystąpić powodzie, pod okrętem wykopano nieckę, w której miała zbierać się woda. Jednak tegoroczna powódź okazała się wyjątkowo duża i poziom wody w parku wynosi około sześć metrów. USS Batfish ma mniejsze zanurzenie i powstało ryzyko, że okręt odpłynie.

Zabytkowy okręt został przymocowany linami, ale kilka z nich pękło i powstało zagrożenie, że okręt popłynie z nurtem wody, dostanie się do rzeki i uderzy w pobliską zaporę. Aby temu zapobiec zdecydowano się na napełnienie rufowych zbiorników balastowych tak, aby stery rufowe zaryły w ziemię, tworząc swego rodzaju dodatkową kotwicę. Dzięki temu oraz dodatkowym linom okręt tylko nieznacznie przesunął się ze swojego stałego miejsca stacjonowania.

Inspekcja na pokładzie ujawniła jedynie niewielkie przecieki w kilku pomieszczeniach, które będą wymagały odświeżenia. W internecie już rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na odnowienie zniszczonych pomieszczeń, a przede wszystkim na wynajęcie specjalistycznej firmy, która przetransportuje okręt na poprzednie miejsce.

USS Batfish jest okrętem typu Balao. Wszedł do służby w sierpniu 1943 roku, po zakończeniu wojny został wycofany, a następnie ponownie przywrócony po wybuchu wojny w Korei. Ostatecznie został wycofany w 1969 roku. W czasie działań bojowych na Pacyfiku zatopił sześć wrogich jednostek w tym trzy okręty podwodne.

Zobacz też: Wandale zatopili zabytkowy okręt podwodny

(npr.org, kjrh.com)

Doug Wertman, Creative Commons Attribution 2.0 Generic