Holenderski koncern stoczniowy Damen poinformował o położeniu stępki pod okręt desantowy typu LST 100 dla marynarki wojennej Nigerii. Ceremonia z udziałem szefa sztabu nigeryjskiej marynarki wojennej, wiceadmirała Ibok-Ete Ibasa, odbyła się już 9 grudnia ubiegłego roku, ujawnił to dopiero teraz. Okręt powstaje w należącej do koncernu stoczni w Szardży w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

LST 100 to nieduży okręt desantowy o długości 100 metrów i nośności 1300 ton. Załadunek i wyładunek odbywa się przy użyciu furty dziobowej i rufowej. Do transportu desantu na brzeg można wykorzystać przewożone przez jednostkę dwie barki desantowe i śmigłowiec korzystający z obszernego lądowiska na rufie.

Stała załoga liczy 32 oficerów i marynarzy. Na pokład można zabrać do 250 żołnierzy piechoty morskiej. Jednostka jest z założenia przystosowana do współpracy z dronami, a także nawodnymi i podwodnymi bezzałogowcami.

LST 100 ma zastąpić w służbie parę okrętów desantowych typu 502 zbudowanych w Niemczech pod koniec lat 70. Obie jednostki uznawane są już za niezdatne do służby. Nowy okręt ma zostać przekazany odbiorcy w roku 2022.

Zobacz też: Senegal zamówił patrolowce

(damen.com)

Damen