Wszelkiego rodzaju pokazy lotnicze są okazją do zaprezentowania szerokiej publiczności różnych okolicznościowych malowań, których zazwyczaj nie zobaczymy na nudnych, przeważnie szarych wojskowych maszynach. Na tegorocznym Air Tattoo i w Farnborough pojawiły się trzy nowe przystrojone maszyny.

Pierwszą jest Hawk T1A o numerze XX278, który jest samolotem pokazowym, a należy do 4. Szkoły Lotniczej. Został pomalowany w bazie RAF w Valley we wzór flagi Wielkiej Brytanii, a od spodu posiada symbol RAF, z tym że środkowe czerwone koło zastąpiono sercem. Pierwszy publiczny lot w tym malowaniu miał miejsce 9 czerwca na pokazach RAF Leeming’s Families Day.

Drugim samolotem jest również Hawk w wersji T2, o numerze ZK020. Jego umieszczone na stateczniku pionowym kolorowe malowanie ma związek z setną rocznicą powstania IV(R) Eskadry bazującej w Valley. Jednostka została utworzona 16 października 1912 roku w Farnborough. Ta maszyna została zaprezentowana 15 czerwca na Dniach Entuzjastów RAF w Coningsby.

Hawk T1 (górny) oraz T2 (dolny) w nowych malowaniach.

Hawk T1 (górny) oraz T2 (dolny) w nowych malowaniach.
Maciej Hypś, konflikty.pl

Trzecim samolotem jest latająca cysterna VC10 o numerze XR808 ze 101. Eskadry. Jego przyozdobiony statecznik pionowy upamiętnia dwie rocznice. Pięćdziesięciolecie wejścia do służby samolotu VC10 oraz dziewięćdziesiątą piątą rocznicę powstania jednostki.

(Air Forces Monthly #293 sierpień 2012)