Wczoraj do służby w greckiej marynarce wojennej powrócił okręt podwodny Okeanos (S-118), którego modernizacja w ramach programu Neptun II właśnie dobiegła końca. Jednostka opuściła już stocznię w Skaramagasie i w ciągu najbliższych kilku dni rozpocznie próby morskie. Jeszcze w tym roku ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną.

Okeanos to jeden z siedmiu greckich okrętów podwodnych należących do niemieckiego typu 209 i trzeci z czterech należących do podtypu 209/1200, określanych tam jako typ Posejdon. Budowa jednostki rozpoczęła się w Kilonii w listopadzie 1978 roku, grecką banderę podniesiono na niej po raz pierwszy w styczniu roku 1980.

Program modernizacji Neptun II, prowadzony wspólnie z ThyssenKrupp Marine Systems, objąć miał trzy greckie okręty typu 209/1200. W jego ramach jednostki otrzymałyby między innymi moduł z napędem niezależnym od powietrza, nowy sonar i zdolność odpalania pocisków przeciwokrętowych UGM-84 Sub Harpoon. Daje im to możliwości bojowe zbliżone do okrętów typu 214, których Grecja zamówiła cztery sztuki. Ostatecznie jednak – ze względów finansowych – programem Neptun II objęto jedynie Okeanosa, a zaoszczędzone fundusze mają umożliwić zakup kolejnych dwu okrętów typu 214.

(janes.com; fot. PH1 David A. Levy, US Navy; na zdjęciu południowokoreański okręt Chang Bogo, należący do tego samego co Okeanos podtypu 209/1200)

US Navy/ PH1 David A. Levy