Rada Bezpieczeństwa ONZ zezwoliła na ograniczenie sankcji nałożonych na Somalię, aby umożliwić państwu zakup lekkiej broni, która ma wzmocnić krajowy potencjał i zwiększyć możliwość odpierania ataków islamskiej organizacji al-Shabab.

Rada głosowała nad projektem rezolucji przygotowanym przez Wielką Brytanię w środę 6 marca. Rezolucja przedłuża również o kolejny rok misję Unii Afrykańskiej w Somalii. Rząd somalijski prosił o złagodzenie sankcji co zostało poparte przez rząd Stanów Zjednoczonych. Niektóre państwa Rady Bezpieczeństwa obawiały się jednak całkowitego zniesienia sankcji. Ograniczenie ich ma pomóc słabemu somalijskiemu rządowi na uporanie się z problemem zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego w państwie. Obecnie sił zbrojne Somalii nie tworzą jednolitego organizmu, a raczej mozaikę żołnierzy walczących wcześniej w rywalizujących ze sobą grupach zbrojnych.

Sankcje zostały na Somalię nałożone w 1992 roku. Miało to na celu ograniczenie sił lokalnych somalijskich warlordów, którzy doprowadzili do wybuchu wojny domowej. Obecnie sytuacja polityczne powoli normuje się. W zeszłym roku miały miejsce pierwsze od 1991 wolne wybory, w ktorych wybrano nowego prezydenta – Hassan Sheikh Mohamud. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa zezwoli na zakup na przykład karabinów maszynowych. Podtrzymany został zakaz zakupu takiego sprzętu jak haubic, broni przeciwczołgowej, min, moździerzy, broni wielkokalibrowej itp. Wymagana jest również każdorazowa notyfikacja wszelkich zakupów i dostaw broni na terenie Somalii. Rząd somalijski musi ujawniać szczegóły dotyczące miejsca do którego broń ma zostać skierowana oraz samej transakcji.

W Somalii zaangażowana jest misja pokojowa Unii Afrykańskiej – African Union Mission in Somalia (AMISOM). W jej skład wchodzą siły z Ugandy, Burundi, Kenii i Etiopii. Siły te walczą z organizacją islamską al-Shabab, która obecnie znajduje się w głębokiej defensywie. Grupa ta powiązana jest z al-Kaidą. Rozpoczęła walkę z rządem somalijskim w poczatkach 2007 roku. Jej celem było zaprowadzenie prawa opartego na szariacie w całym państwie.

Organizacje humanitarne takie jak Amnesty International wezwały ONZ do wstrzymania decyzji o zniesieniu sankcji. Ich obawy dotyczą możliwości zwiększenia ryzyka pogorszenia się sytuacji humanitarnej w Somalii, oraz narażenia na przemoc cywilów. Według nich decyzja ta jest przedwczesna.

(aljazeera.com)