Chorwacki minister obrony Mario Banožić poinformował, że do jego resortu wpłynęło kilka ofert dostawy nowych lub używanych myśliwców. Kolejnym etapem wyboru nowej maszyny dla chorwackich sił powietrznych będzie trzymiesięczna analiza ofert, po której oferenci zostaną poproszeni o złożenie ostatecznych propozycji. Minister odmówił podania szczegółów złożonych propozycji. Potwierdził jedynie, że Chorwacja zamierza kupić dwanaście myśliwców.

Sugestia ze strony ministerstwa, która z ofert jest najlepsza, zostanie przedstawiona całemu rządowi do końca roku. Nie wiadomo, ile będą kosztowały myśliwce, ale jeśli wziąć pod uwagę, że oferowane są samoloty zarówno fabrycznie nowe, jak i używane, rozpiętość cen jest zapewne duża.

Banožić wyjawił, że zwrócił się z prośbą o oferty do rządów Stanów Zjednoczonych (nowe F-16) i do Szwecji (nowe Gripeny). Ponadto wpłynęły oferty w sprawie myśliwców używanych: włoskich Typhoonów, francuskich Rafale’i oraz F-16 z Norwegii, Grecji i Izraela. To ostatnie państwo było już dogadane z Chorwacją w czasie poprzedniej próby zakupu samolotów dla chorwackich sił powietrznych, ale transakcję zablokowali Amerykanie.

Tym razem w prace międzyresortowej komisji oceniającej złożone oferty nie wejdzie przedstawiciel kancelarii prezydenta. Sam prezydent będzie miał jednak głos przy podejmowaniu decyzji politycznej o końcowym wyborze ostatecznej oferty.

– Prezydent i ja spotykamy się regularnie, ostatnio widziałem się z nim w czwartek – powiedział minister Banožić. – Powiedział, że wybór samolotu leży w gestii rządu, ale ja uważam, że decyzja tak ważna dla nas wszystkich i dla naszego bezpieczeństwa powinna zostać podjęta w ramach konsensusu.

Do tej pory zaoferowanie myśliwców Chorwacji potwierdziła jedynie Szwecja, która proponuje sprzedaż dwunastu nowych Gripenów C/D. Jeśli chodzi o Amerykanów, zapewne przedstawili oni ofertę na F-16 Block 70/72 według przedstawionej niedawno koncepcji ustandaryzowanego myśliwca, co ma obniżyć jego cenę. Podstawową siłą chorwackiego lotnictwa wojskowego jest dwanaście MiG-ów-21, które są nękane problemami technicznymi.

2 kwietnia premier Chorwacji Andrej Plenković powiedział, że z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 rząd podjął decyzję o zawieszeniu programu zakupu nowych myśliwców. Jednocześnie minister zapowiedział wznowienie przetargu, gdy sytuacja gospodarcza się polepszy, co, jak widać, nastąpiło, chociaż zapewne bardziej można mówić o stabilizacji sytuacji niż o jej znaczącej poprawie.

Zobacz też: Nowy plan reformy sił zbrojnych Izraela

(croatiaweek.com)

Gojanovic123456789, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0, via Wikimedia Commons