W odpowiedzi na węgierski plan zakupu systemów obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu Kongsberg planuje złożyć Budapesztowi ofertę na system NASAMS. Norweski producent ma nadzieję, że zakup tego systemu przez inne państwo środkowoeuropejskie – Litwę – zwiększy jego szansę na Węgrzech.

W maju węgierski minister obrony Tibor Benkő zapowiedział zaproszenie kilku producentów systemów przeciwlotniczych do składania ofert. Minister wymienił wtedy koncern MBDA z systemem Aster, Israel Aerospace Industries z systemem Arrow, konsorcjum MEADS i Kongsberga z NASAMS-em.

– Prowadzimy aktywną działalność na Węgrzech i mamy nadzieję na zdobycie kontraktu na NASAMS-a – powiedział w czasie targów MSPO Dag Løvås z Kongsberga. – Mamy nadzieję, że zakończona dostawa na Litwie wzmocni naszą pozycję.

Do tej pory system NASAMS został kupiony przez jedenaście państw. Kongsberg nie ustaje w poszukiwaniu możliwości dalszej sprzedaży w naszym regionie Europy. Dodatkowo Polska użytkuje wyprodukowane przez Norwegów pociski przeciwokrętowe Naval Strike Missile.

Zobacz też: NASAMS z AIM-9X

(defensenews.com)

Maciej Hypś, Konflikty.pl