Dzień przed rozpoczęciem targów ILA 2018 konsorcjum złożone ze spółek Airbus i Eurofighter GmbH złożyło niemieckiemu ministerstwu obrony ofertę na samoloty, które mają zastąpić Tornada. Nietrudno domyślić się, że oferowanym samolotem jest Typhoon.

Niemcy zamierzają rozpocząć wycofywanie Tornad od 2025 roku. Ponieważ Eurofighter jest już używany przez Luftwaffe, może on gładko przejąć zadania wykonywane przez Tornada. Ponadto unifikacja floty pozwoli poczynić oszczędności związane z logistyką, szkoleniem i utrzymaniem samolotów.

– Eurofighter już teraz stanowi podstawę niemieckich sił powietrznych i przez to jest logicznym wyborem jako następca Tornad – powiedział szef marketingu i sprzedaży Airbusa Bernhard Brenner. – Mamy doskonały samolot, którego produkcja gwarantuje utrzymanie w Niemczech niezbędnego know-how w dziedzinie produkcji lotniczej i jednocześnie wspiera europejską niezależność w dziedzinie obronności. Kontynuacja produkcji Eurofightera może również w przyszłości prowadzić do większej kooperacji europejskiej z takimi państwami jak Belgia, Finlandia czy Szwajcaria.

Dodatkowo dalszy rozwój Eurofightera i kolejne modernizacje stworzą bazę do opracowania wspólnie przez Niemcy i Francję nowego myśliwca, który mógłby wejść do służby około 2040 roku.

Airbus podkreśla także, że Wielka Brytania, która zdecydowała się wycofać Tornada wcześniej niż Niemcy, również powierzyła ich zadania Typhoonom, które są rozwijane w ramach projektu Centurion.

Zobacz też: Co oferuje Eurofighter w Belgii i Finlandii

(airbus.com)

Airbus