Syryjska Armia Arabska posuwa się z ofensywą w głąb terenów zajmowanych przez rebelianckie bojówki. Trwająca od 28 grudnia ofensywa wojsk rządowych rozpoczęła się od zażartych walk o wieś Abu Dali w północnej części muhafazy Hama. Nacierające wojska poruszają się wzdłuż linii kolejowej Hama–Aleppo w kierunku lotniska wojskowego Abu ad-Duhur. Wiele z terenów, które znalazły się pod kontrolą Damaszku, wróciło pod kontrolę rządową po prawie pięciu latach.

Po kilkunastu dniach walk lojalistyczne jednostki zajęły kilkadziesiąt wsi, a czoło natarcia przesunęło o się o ponad dwadzieścia kilometrów na północ. Broniące się oddziały rebeliantów, pomimo zwołania narady dowódców największych organizacji opozycyjnych i ściągnięcia dodatkowych sił, w tym elitarnych żołnierzy Islamskiej Partii Turkiestanu, nie są w stanie sformować skutecznej obrony.

Dodatkowym problemem broniącej się Organizacji Wyzwolenia Lewantu jest relikt Da’isz na wschód od osi ataku wojsk rządowych. Ekstremiści wznowili ataki na pozycje rebeliantów i, wykorzystując słabość obrońców, zagarnęli kilka wsi.

Według najnowszych doniesień forpoczta wojsk rządowych dotarła na przedmieścia Abu ad-Duhur, a teren lotniska znalazł się w zasięgu broni atakujących. Równocześnie miał rozpocząć się odwrót sił opozycyjnych z terenów znajdujących się w kleszczach pomiędzy jednostkami rządowymi w muhafazie Aleppo a wojskami idącymi w kierunku lotniska.

Baza lotnicza Abu ad-Duhur była miejscem trwającego prawie trzy lata oblężenia. Zablokowane w bazie wojska rządowe od wrześnie 2012 roku do września 2015 broniły lotniska przed atakami bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego i zbrojnych organizacji rebelianckich. Jednostki znajdujące się w okrążeniu był zaopatrywane przez lądujące w bazie śmigłowce i samoloty. Ostatecznie lotnisko zostało zdobyte podczas szturmu w burzy piaskowej.

Do niewoli wzięto siedemdziesięciu jeden żołnierzy. Kilka dni po zakończeniu bitwy zostali oni zabici przez bojowników Dżabhat an-Nusra i Islamskiej Partii Turkiestanu.

Zobacz też: Huti twierdzą, że strącili saudyjskiego F-15

(almasdarnews.com, syriancivilwarmap.com, twitter.com/sayed_ridha)

mil.ru, Creative Commons Attribution 4.0 International