Przedstawiciele 201. Korpusu „Selab” afgańskich wojsk lądowych poinformowali o zakrojonej na dużą skalę ofensywie sił rządowych przeciwko talibom na wschodzie kraju. W wyniku skoordynowanego uderzenia udało się zaskoczyć i zabić czterdziestu dwóch bojowników. Podczas przeszukań kryjówek zajmowanych przez terrorystów przejęto znaczą ilość broni, amunicji i materiałów wybuchowych.

Żołnierze poinformowali, że około 40 innych talibów odniosło ciężkie obrażenia. Do wymiany ognia doszło niemal w całym wschodnim Afganistanie – począwszy od prowincji Nangarhar, Kunar i Nurestan aż po dystrykt Surobi w prowincji Kabul. Pomimo licznych sukcesów sił rządowych talibowie nadal stanowią poważne zagrożenie. Sytuację w kraju dodatkowo komplikuje obecność komórek Da’isz walczących o wpływy zarówno przeciwko rządowi centralnemu jak i z lokalnymi ekstremistami.

Niestabilna sytuacja w Afganistanie stanowi kłopot nie tylko dla władz w Kabulu. Problem niejasnego stanowiska pakistańskiego rządu w sprawie walki przeciwko talibom doprowadził do kryzysu w relacjach Islamabad–Waszyngton.

Zobacz też: Operator SAS walczył w tunelu, używając Glocka i młotka

(tolonews.com)

ISAF Headquarters Public Affairs Office