Wojsk Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) kontynuują ofensywę w zachodniej Libii. Udało im się zdobyć cały obszar wybrzeża na zachód od stołecznego Trypolisu do granicy z Tunezją. Dalsze działania ofensywne GNA skierowane są na ponad 200-tysięczne miasto Tarhuna, leżące około osiemdziesięciu kilometrów na południowy wschód od Trypolisu.

Ewentualne zajęcie miasta przez siły GNA może doprowadzić do odcięcia sił Libijskiej Armii Narodowej (LNA) walczących w Trypolisie. Miasto stanowi główną twierdzę sił Haftara w tej części kraju oraz miejsce, w którym znajduje się centralne dowództwo LNA koordynujące ataki w kierunku Trypolisu.

– Nasze siły posunęły się naprzód zgodnie z zasadami taktyki i pod osłoną sił powietrznych, które atakowały pozycje sił Haftara w Tarhunie. Ta operacja ma na celu odpowiedzieć na ataki Haftara na cywilne dzielnice w Trypolisie – powiedział rzecznik sił GNA Mohammed Gununu. Siły rządowe prowadzą ofensywę ma Tarhunę z kilku kierunków, według dowództwa udało się zająć okolice wsi Suk Al-Dżumua, na północ od centrum miasta.

W ręce GNA miały wpaść czołgi, pojazdy opancerzone i haubice, a do niewoli miało zostać wziętych ponad stu bojowników Chalify Haftara. Z kolei LNA ogłosiła, że atak wojsk rządowych na Tarhunę uległ załamaniu. Jednocześnie LNA dokonuje intensywnych bombardowań Trypolisu, w tym lotniska Mitiga.

Działania GNA są wspierane przez tureckie drony. W ostatnich dniach siły LNA donosiły o zestrzeleniu trzech bezzałogowców produkcji tureckiej Bayraktar TB2. Według dowództwa LNA tylko w kwietniu zniszczono co najmniej jedenaście dronów sił GNA. Większość z nich miała być strącona przez systemy przeciwlotnicze Pancyr-S dostarczone przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Turcja ma jednak cały czas wysyłać do Libii kolejne maszyny, wzmacniając wojska rządowe.

W ostatnim czasie zaobserwowano wzmożony ruch tureckich statków, okrętów i samolotów wokół Libii. Ankara oficjalnie stwierdziła, że działania te są rutynowymi ćwiczeniami, jednak po niedawnym ostrzelaniu celów na terytorium Libii przez turecką fregatę działania takie powodują obawy co do szerszego zaangażowania tureckich sił zbrojnych w konflikcie Libijskim.

Zobacz też: Mali: Odnaleziono Kanadyjkę i Włocha porwanych w Burkina Faso

(almasdarnews.com, libyaobserver.ly, libya.liveuamap.com)

Al Jazeera English, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic